Wykład dotyczyć będzie laotańskich emigrantów, chcących zachować tożsamość na obczyźnie. Doktor Wrońska-Friend opowie również o wystawie, którą przygotowała razem z Hmongami.
Po wykładzie przewidziane jest spotkanie z badaczką w bardziej nieformalnej atmosferze. Dla wszystkich zainteresowanych Australią, Nową Gwineą lub Indonezją, a także kwestiami tożsamości i muzealnictwa - obecność obowiązkowa.
Dr Maria Wrońska-Friend, absolwentka etnografii Uniwersytetu Łódzkiego, od 1992 roku jest pracownik naukowy Instytutu Antropologii, Archeologii i Socjologii na Uniwersytecie im. Jamesa Cooka w Cairns, Australia. Punktem wyjścia jej badań jest kultura materialna, a zwłaszcza społeczne znaczenia nadawane przedmiotom. Interesuje ją również antropologia muzealnictwa i interpretacja obiektów w kontekście wystawy muzealnej. Prowadziła badania w Indonezji, Papui Nowej Gwinei i Australii (emigranci z Laosu, Chin, Polski). Jest autorką wielu wystaw i kolekcji przygotowanych dla muzeów etnograficznych w Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Australii i Kanadzie. Bierze czynny udział w pracach komitetu Costume ICOM.
Informację nadesłał Rafał Rukat, z którym można się skontaktować pod adresesm r.rukat(at)gmail.com.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz